PAL Standings

Football

Bay Division

Half Moon Bay 0-0

Terra Nova 0-0

Burlingame 0-0

Sacred Heart Prep 0-0

Aragon 0-0

Menlo-Atherton 0-0

Friday’s schedule

Non-league games

Menlo School at Half Moon Bay, 7 p.m.

Aragon at Carlmont, 7 p.m.

Burlingame at Capuchino, 3:15 p.m.

South San Francisco at Menlo-Atherton, 3:15 p.m.

Salinas at Terra Nova, 7 p.m.

Saturday’s schedule

Non-league game

King’s Academy at Sacred Heart Prep, 1 p.m.

Volleyball

Ocean Division

Half Moon Bay 0-0

Westmoor 0-0

Sequoia 0-0

El Camino 0-0

Capucino 0-0

South San Francisco 0-0

Woodside 0-0

Jefferson 0-0

Thursday’s Schedule

(Frosh-soph matches begin at 4 p.m., followed by varsity)

Jefferson at Half Moon Bay

Westmoor at Woodside

Sequoia at South San Francisco

El Camino at Capuchino

Tuesday’s matches

(Frosh-soph matches begin at 4 p.m., followed by varsity)

Half Moon Bay at Westmoor

South San Francisco at Jefferson

Capuchino at Sequoia

Woodside at El Camino

Tennis

Ocean Division

Through Friday

South San Francisco 3-0

Half Moon Bay 3-0

Westmoor 2-1

Capuchino 2-1

Oceana 1-2

Sequoia 1-2

Terra Nova 0-3

El Camino 0-3

Schedule

Thursday

All matches start at 4 p.m.

Half Moon Bay at South San Francisco

El Camino at Oceana

Sequoia at Westmoor

Capuchino at Terra Nova

Tuesday

All matches start at 4 p.m.

Half Moon Bay at Westmoor

Capuchino at Sequoia

Oceana at South San Francisco

El Camino at Terra Nova

Boys Water Polo

Ocean Division

Half Moon Bay 1-0

Mills 1-0

Terra Nova 1-0

Hillsdale 0-0

San Mateo 0-1

Priory 0-1

Sequoia 0-1

Schedule

Thursday

Half Moon Bay at Mills, 5:15 p.m.

Hillsdale vs. Priory at Menlo School, 4:15 p.m.

Terra Nova at Sequoia, 4:15 p.m.

San Mateo—Bye

Tuesday

Mills at Sequoia, 4 p.m.

Priory at Terra Nova, 3 p.m.

San Mateo at Hillsdale, 3 p.m.

Half Moon Bay—Bye

Girls Water Polo

Ocean Division

Mercy-Burlingame 2-0

Menlo School 1-0

Terra Nova 1-1

Woodside 1-0

Hillsdale 0-1

Mills 0-1

Half Moon Bay 0-1

San Mateo 0-1

Schedule

Thursday

Half Moon Bay at Mills, 4 p.m.

Hillsdale at Menlo School, 3 p.m.

San Mateo vs. Woodside at Sequoia, 3 p.m.

Cross-Country

Results

PAL #1 Meet

At Half Moon Bay

Course 2.33 miles

Varsity Boys

Team results

Carlmont, 20; Half Moon Bay, 83; Aragon, 97; Menlo-Atherton, 115; Terra Nova, 129; Mills, 144; Sequoia, 190; Westmoor, 232; El Camino, 234; Jefferson, 307; Woodside, 313; Burlingame, 330; Hillsdale 362; Oceana, 380; South San Francisco, 390; Capuchino, 483; San Mateo, incomplete.

Individual results

(Top five plus Half Moon Bay placers)

Daniel Bereket (Carlmont), 11:58; Grant Murphy (Mills), 12:13; Reese Dickson (Carlmont), 12:16; Lucas Madison (Carlmont), 12:17; Tim Layten (Carlmont), 12:24; Logan Marshall (sixth) 12:30; Lincoln Treanor (14th), 13:00; John Sorfleet (18th), 13:22; Chris Jacobson (19th), 13:23; Dante DiNapoli (26th), 13:42; Khalil Droubi (30th), 13:48; Steve Jacobson (38th), 14:06.

Varsity Girls

Team results

Menlo-Atherton, 54; Half Moon Bay, 83; Carlmont, 96; Sequoia, 108; Aragon, 139; Terra Nova, 140; Westmoor, 141; Woodside, 237; Mills, 243; San Mateo, 251; Burlingame, 286; El Camino, 292; Capuchino, 330; South San Francisco, 410; Oceana, incomplete; Jefferson, incomplete, Hillsdale, incomplete.

Individual results

(Top five plus Half Moon Bay placers)

Kylie Goo (Westmoor), 14:11; Taylor Fortnam (Menlo-Atherton), 15:27; Chandra Anderson (Half Moon Bay), 15:33; Gaia Bouchard-Hall (Sequoia), 15:34; Katie Hall (Terra Nova), 15:36; Kylie Freeburg (seventh), 15:47; Natalie Strohm (15th), 16:21; Jasmine Shaff (23rd), 16:46; Ashley Utz (35th), 17:28; Paige Williamson (49th), 18:02; Claire Schuster (56th), 18:26.

Frosh-Soph Boys

Team results

Menlo-Atherton, 77; Half Moon Bay, 87; Carlmont, 90; Aragon, 116; Mills, 127; Burlingame, 133; San Mateo, 182; El Camino, 200; Woodside, 214; Westmoor, 265; Capuchino, 286; Oceana, 344; Hillsdale; 360; Aragon, incomplete; Sequoia, incomplete; South San Francisco, incomplete; Jefferson, incomplete.

Individual results

(Winner plus Half Moon Bay placers)

Owen Lee (Carlmont), 12:51; Phillip Anderson (seventh), 14:02; Jackson Wooliever (ninth), 14:11; David Villafuerte (12th), 14:21; Brandon Capers (17th), 14:46; Joe Kulda (49th), 15:51; Andy Olson (66th), 16:24; Patrick Jones (77th), 16:49; John Hebb (141st), 18:39.

Open Boys

Team results

Carlmont, 24; Menlo-Atherton, 35; Mills, 94; Aragon, 94; Westmoor, 110; Woodside, 175; Jefferson, 211; Half Moon Bay, incomplete; Burlingame, incomplete; Capuchino, incomplete, El Camino, incomplete; Hillsdale, incomplete; Oceana, incomplete; South San Francisco, incomplete, Sequoia, incomplete, San Mateo, incomplete; Terra Nova, incomplete.

Individual results

(Winner plus Half Moon Bay placers)

Brandon Whitley (Carlmont), 13:40; Giovanni Morales (sixth, 14:15); Adam Humphrey (14th), 14:51.

Open Girls

Team results

Carlmont, 16; Menlo-Atherton, 41; Half Moon Bay, 95; Aragon, 105; Westmoor, 137; Mills, 174; Oceana, 211; Burlingame, incomplete; Capuchino, incomplete; El Camino, incomplete; Jefferson, incomplete, Hillsdale, incomplete; South San Francisco, incomplete, Sequoia, incomplete, San Mateo, incomplete, Terra Nova, incomplete, Woodside, incomplete.

Individual results

(Winner plus Half Moon Bay placers)

Allison Schwartz (Carlmont), 15:57; Helen Fisher (ninth), 17:29; Maddy Hagarty (14th), 17:43; Hailey Thorne (21st), 18:03; Riley Hummel (32nd), 18:24; Marcela Cordova (44th), 19:06; Anjyu Yee (53rd), 19:31; Fiona Kohlman (57th), 19:39; Cecilia Penaloza (88th), 21:45; Dahlia Juarez (100th), 23:36.

San Francisco

Invitational hosted

by Lowell High School

Boys

Varsity

Winner and Half Moon Bay placers

John Lawson, Sir Francis Drake, 14:08; Logan Marshall, 13th, 15:44; Lincoln Treanor, 21st, 16:10; Chris Jacobson, 42nd, 16:36; John Sorfleet, 57th, 17:01; Steve Jacobson, 76th, 17:46; Adam Humphrey, 85th, 18:10.

Team

Top five and Half Moon Bay

Will C. Wood, 72; El Dorado, 74; Alameda, 112; Menlo-Atherton, 117; Milpitas, 147; Half Moon Bay, seventh, 184.

Freshmen

Winner and Half Moon Bay finishers

Marcus Avila, Bellarmine, 12:18; Dante DiNapoli, fifth, 12:46; Phillip Anderson, seventh, 12:52; Graham Faust, eighth, 12:52; Khalil Droubi, ninth, 12:56; Joe Kulda, 47th, 14:40; Jack Hebb 101st, 16:29.

Team

Top five

Bellarmine 27; Half Moon Bay 56; Aragon, 99; James Logan, 125; Riordan, 130.

Sophomores

Winner and Half Moon Bay finishers

Johnathon Alcantara, Gregori, 12:09; Jackson Wooliever, 16th, 13:00; David Villafuerte, 23rd, 13:09; Brandon Capers, 24th, 13:10; Andy Olson, 86th, 14:46.

Team

Half Moon Bay, incomplete.

Girls

Varsity

Winner and Half Moon Bay placers

Christine Bayliss, San Ramon Valley, 17:46; Chandra Anderson, 21st, 19:22; Jasmine Shaff, 51st,, 20:31.

Team

Half Moon Bay, incomplete.

Frosh-Soph

Winner and Half Moon Bay placers

Molly Carleton, Urban School, 14:21; Ashley Utz, eighth, 15:45; Hailey Thorne, 23rd, 16:14; Maddie Hagarty, 26th, 16:17; Helen Fisher, 29th, 16:18; Claire Schuster, 47th, 16:33; Riley Hummel, 58th, 16:50; Anjyu Yee, 82nd, 17:35.

Team

Top five

Palo Alto, 22; Menlo-Atherton, 97; Urban School, 109; Half Moon Bay, 124; Riverbank, 145.

Note…Varsity races: 2.93 miles; other races, 2.13 miles.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.